Wiosna w rolnictwie. Co nas czeka?

kw. 14, 2021 | Aktualności

Wiosna to odpoczynek i relaks na słońcu? Na pewno nie dla rolników. Oni nie odpoczywają w tym okresie i nie zastanawiają się nad sprawami nieważnymi. Doskonale za to wiedzą jakie czekają ich wyzwania. Wiosna to przecież czas, w którym natura budzi się do życia i ktoś musi się nią zająć, a to wymaga wiele uwagi. O tym będzie właśnie ten artykuł. Przyjrzymy się aktualnościom i spróbujemy zwrócić uwagę na to co czeka rolnika podczas tej pięknej pory roku.

Była zima i jej nie ma?

Kalendarzowo już jej niema, a pogodowo często ostatnio powraca. Zresztą, w marcu jak w garncu, a kwiecień plecień poprzeplata trochę zimy, trochę lata. Ta dwa przysłowia wracają do nas co roku jak stonka do zaniedbanych lub źle chronionych upraw ziemniaków. Niedecydowana aura, raz ciepła, potem znów zimowa, a później jeszcze deszczowa, to pewne wyzwanie dla hodowców, a jednak doświadczenie uczy rolnika radzić sobie w każdych warunkach.

Wiosenne porządki rolników

Gdy zakończy się zima, trzeba sprawdzić ogólną kondycję hodowanej roślinności, a następnie przyjrzeć się glebie. Nawozimy, spulchniamy, a potem przychodzi czas siewu. Potem wszystko to trzeba będzie doglądać, pilnować i dbać, aby nam pięknie rosło. Aż do plonów.

Człowiek w roli głównej

Wszystko powyższe zabrzmiało prosto i lekko? To mylne wrażenie. Rekonesans na polach po zimie to bardzo ważna rzecz, ponieważ taka ocena rzutuje na opłacalność kontynuacji upraw. Tu nie ma miejsca na pomyłki i brak doświadczenia, rolnik najpierw szuka problemów, a potem je rozwiązuje. Szczególnym wrogiem upraw rolnych jest długi mróz oraz wilgoć, te bowiem mogą wyrządzić polu i roślinności duże straty lub obejść się z nimi łagodnie. To jak zima potraktuje pola wpływa na dalsze prace agrotechniczne.

Halo ziemia

Włókowanie, bronowanie, wałowanie – to podstawowe czynności, które trzeba wykonać w związku uprawami tuż po zimie. To kolejno: wyrównanie gleby, spulchnienie gleby, wyrównanie pola (ugniatające, kruszące, wgłębne). Oczywiście to dość ogólne tłumaczenie, ale przecież każdy rolnik wie po co te czynności i jak wyglądają. Oprócz tego nie można też zapomnieć o wiosennych opryskach, które muszą zawierać tylko środki chemiczne zamieszczone w rejestrze środków ochrony roślin Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Musi się tym zająć też ktoś z doświadczeniem, a chemia do oprysków musi mieć odpowiednią datę ważności.

Wysiewy i zakupy

Sianie tylko na odpowiednio przygotowaną glebę, to podstawa. Natomiast nie można zapominać, że zanim to wszystko się zacznie, rolnika czekają zakupy. Często specjalistyczne. Z pomocą przychodzi Internet i choćby sklep Wesoły Borsuk, który oferuje choćby bardzo dobre nawozy (mamy ponad 20 rodzajów). Grupujemy je na:- wapno nawozowe tlenkowe niezawierające magnezu

– wapno nawozowe tlenkowe zawierające magnez

– wapno nawozowe węglanowe niezawierające magnezu

Zamówienia dostarczamy w workach typu Big-Bag, co chroni nawóz przed zawilgoceniem i zanieczyszczeniem. W kwestii samych opakowań (i palet) też możemy też coś zaoferować, jeśli chcesz odpowiednio przechowywać zboża, granulaty, płody rolne, grys, mąkę, cukier czy gruz. Jeśli czegoś potrzebujesz w tej kwestii to czekamy na kontakt na naszym www (TUTAJ).

Wiosna bardziej radosna?

W zeszłym miesiącu opisywaliśmy szeroko sytuację na rynku jaj (zajrzyj TUTAJ). Do dotyczy rolników hodujących drób. Całość sytuacji pandemicznej wciąż jednak rzutuje na całe rolnictwo, a nie jego odłamy. W przyszłość jednak trzeba patrzeć optymistycznie, na przykład przemyśleć swoje uprawy i zastanowić się nad nowymi inwestycjami. Bo biznes nie stoi w miejscu, nawet, gdy na świecie wciąż jest ten nieszczęsny Covid-19. Generalnie trendy idą teraz bardzo w stronę rozwiązań ekologicznych (np. hodowla drobiu i jaj). Może tak powinny wyglądać wiosenne porządki rolnika w tym roku? Zrobić to co trzeba oraz pomyśleć co można zrobić potem. Przecież rolnik to człowiek, który zawsze wie co zrobić ze swoim czasem.

Oto zatem nasza odpowiedź na pytanie co nas czeka w rolnictwie wiosną. Sporo pracy, sporo przemyśleń i szukanie rozwiązań. Zapraszamy na stronę WesołyBorsuk.pl