Dobry traktor nie jest zły – co wybrać by nie żałować?

cze 15, 2021 | Aktualności

Najbardziej charakterystyczny, a może i najważniejszy sprzęt rolnika (i rolniczki też)? Z pewnością do głowy przychodzi nam traktor. Silny, nierzadko piękny, służący przez wiele lat, wielozadaniowy. To jego cechy. Jak wybieramy traktory i z czego możemy tego wyboru dokonać? O tym w artykule.

Marka – czy jest ważna?

John Deere, New Holland, JCB, Fendt, Ursus, Zetor, Kubota, Deutz-Fahr, Farmtrac czy Lamborghini, które często bardziej kojarzy nam się ze sportowymi, luksusowymi autami niż z traktorem? To wszystko marki produkujące najpopularniejsze traktory na rynku. A ceny? Model New Holland T9.700 to koszt 1 650 000 zł. John Deere 9570RT to 2 700 000 zł. Poważnie pieniądze, nie ma co ukrywać. Oczywiście markowy traktor to gwarancja jakości, mocy i wielu innych zalet, lecz co jeśli chcemy coś znacznie tańszego, nawet używanego?

Traktor używany – czy się opłaca?

Na te pytanie nie da się prosto odpowiedzieć. Z pewnością to mniejszy koszt początkowy, ale w przypadku awarii trzeba się liczyć z naprawami. Jeżeli planujesz zakup traktora „z drugiej ręki” to warto sprawdzić od razu kilka rzeczy. Np. zapłon, który powinien odpalać od razu (chodzi o akumulator, nie chciałbyś zaraz kupować innego na wymianę). Sprawdź też stan opon, hamulce, sprzęgło, stan oleju oraz biegi. Oczywiście podstawa to jazda próbna, która da Ci kilka odpowiedzi (np. czy biegi wchodzą płynnie, czy hamulce działają odpowiednio itd.) A czy używany traktor się opłaca? To kwestia elastyczna, zależąca od Twoich wymagań, przeznaczenia traktora i oczywiście zasobności portfela.

Dobry traktor, czyli…?

Oczywiście nie oznacza to, że traktor używany nie może być dobry. Tak jak wspominaliśmy, musisz mierzyć siły na zamiary i zamiary na siły. Dopasuj model traktora do profilu swojego gospodarstwa i wielkości uprawianych obszarów. Ważna nie będzie tylko jego moc, ale i komfort – przecież w takim traktorze spędza się często wiele godzin. A u kogo kupować? Polecamy raczej kupno o firm, bo te dają Ci częściej wieloletnią gwarancję (zarówno nowe, jak i używane). Kupienie traktora od osoby indywidualnej może być tańszym rozwiązaniem, na krótką metę… pytania czy na tym Ci zależy.

Czym cechują się poszczególne marki traktorów?

Przykładowo Farmtrac to prosta konstrukcja, co ułatwia ewentualne późniejsze naprawy. Lamborghini to świetne silniki i duża moc, a Deutz-Fahr może pochwalić się niskim spalaniem. Traktor jednak generalnie kojarzy się nam ze swoją uniwersalnością, więc każda marka i sprzedawca przedstawi Ci jakieś zalety swoich maszyn. Ty musisz dokonać wyboru, co nie jest łatwe.

Co najczęściej wybierają Polacy w temacie traktorów?

Czasy pandemii kojarzą nam się z oszczędnościami, kryzysem i tak dalej. Okazuje się, że niekoniecznie dotyczy do sfery traktorów. Pierwszy kwartał 2021 roku to najlepsza sprzedaż ciągników rolniczych od roku 2014 (chodzi o pierwszy kwartał 2014)! Która marka wylądowała na pierwszym miejscu pod względem sprzedaży? New Holland zdobył prawie jedną czwartą rynku. Drugie miejsce zajmuje z kolei japońskie Kubota, a trzecią Zetor z Czech. W czołówce znalazły się jeszcze marki Case IH oraz Deutz-Fahr. Można powiedzieć zatem, że Covid-19 traktorom niestraszny.

A polski traktor?

Tu do głowy przychodzi nam legendarny URUS. Wiecie, że ta marka motoryzacyjna ma już ponad 125 lat? Jeśli coś działa tak długo na rynku to wiemy, że stoi za tym jakość. Pierwszy ciągnik rolniczy URUS-a powstał w roku 1922 roku, później przyszedł czas wojny i do traktorów w URSUS-ie powrócono tuż przed rozpoczęciem lat 50, a potem trwał czas rozkwitu marki i teraz te traktory robi się w Lublinie. URSUS to zatem coś dla osób, którzy chcą zakupić polską maszynę i również cieszyć się jakością. Mimo, że nie są najwyżej w rankingach sprzedaży, to te traktory wciąż cieszą się dużym powodzeniem – również na rynku ciągników używanych.

Dobry wybór traktora?

Wiemy zatem co słychać na rynku traktorów i co wybrać w tym temacie, aby nie żałować. Natomiast żaden rolnik nie będzie też żałował, gdy wybierze produkty marki Wesoły Borsuk. Traktorów nie mamy, ale znajdziesz u nas takie rzeczy jak: kreda pastewna, pasze, koncentraty, nawozy i palety, big-bagi czy inne opakowania przydatne w rolnictwie.