Wapnowanie gleby – zrób to po żniwach

wrz 1, 2021 | Aktualności

Nie spoczywaj na laurach

Tak, dola rolnika to systematyczna praca, której nie kończą żniwa. Zebrane plony to koniec jednego zadania, ale trzeba za chwilę działać z kolejnym. Zanim rozpocznie się tzw. „okres wegetacyjny” i siewny, warto zabrać się do odpowiedniego wapnowania gleby. Pamiętajmy, że sami doprowadzamy glebę do pewnego stanu i sami musimy zadbać, aby przywracać niezbędną równowagę w przyrodzie.

Wapnowania gleby po żniwach? Dlaczego teraz?

Siejesz. Dbasz. Zbierasz. Siejesz. Dbasz. Zbierasz. Siejesz… To „krąg życia” uprawy rolniczej. Bez tego nie ma co liczyć na dobre efekty i zarobek rolnika. Sierpień to czas żniw (w niektórych krajach to też wrzesień), a plony są dobre, jeśli dbałeś o uprawę. Oznacza to też dbałość o glebę przed samym sianiem, a nie tylko w trakcie wzrostu roślin. Wapnowanie gleby tuż po żniwach pomoże przygotować ziemię na kolejne nasiona. To tak w skrócie, ale szerzej wypowiemy się na ten temat w kolejnym akapicie dotyczącego odczynu gleby. A dlaczego wapnowanie gleby w ogrodzie czy na polu najlepiej zrobić teraz?

  • pragmatyzm, gdy przeprowadzisz zabieg wapnowania ziemię trzeba przekopać i wymieszać, a skoro w tym czasie i tak to robisz w połączeniu z innymi zabiegami, to wychodzi mniej pracy, a lepszy efekt
  • im wcześniej tym lepiej, lepsze wymieszanie wapna z ziemią, sprawi, że wapno zadziała szybciej (szybsze odkwaszanie)
  • odkwaszona gleba to lepsze środowisko dla roślin i zwierząt
Gleby wapnowane to mniejsze zakwaszenie i prawidłowy odczyn gleby

Złe pH gleby – czym skutkuje?

Odpowiednie pH w glebie powinno sytuować się w granicach 5,8-7,2 pH. Tzw. zakwaszenie gleby zaczyna się, gdy te pH schodzi poniżej 5,0. Natomiast odczyn przekraczający 7,5 może doprowadzić do tzw. alkalizacji gleby, czyli sytuacji gdy ziemia zmienia swój odczyn na zasadowy. A skutki zakwaszenia gleby?

  • trudniejszy dostęp roślin to odpowiednich minerałów
  • zwiększona obecność szkodliwych (dla ludzi i roślin) pierwiastków
  • mniejsza zawartość próchnicy w ziemi
  • gorsza żyzność gleby

Nawozy wapniowe po żniwach – jak to robić?

Przede wszystkim, dla określenia odpowiedniego dawkowania, należy zbadać odczyn pH gleby. Nie można pomijać tego etapu, bo efekt nie będzie dobry. Ocenianie tego stanu zakwaszenia to podstawa. Później można przeprowadzać kolejny etap, czyli pierwsze wapnowanie – pozbywające się toksycznych pierwiastków z gleby (toksyczny glin). Następnie czeka nas podnoszenie pH do odpowiedniego poziomu właśnie poprzez wapnowanie.

Zły odczyn gleby? Wapnowanie pomoże.

Czym wapnować gleby?

Oczywiście nawozem wapniowym odpowiednio dobranym do gleby. Na przykład tak zwane „gleby cięższe” potrzebują wapna tlenkowego. W glebach lekkich sięgamy do wapna węglanowego. Pamiętaj, większa ilość wapna powinna być rozprowadzana równomiernie (nie zapomnij o wymieszaniu).

Chcesz dobrze „wapnować” więc szukasz dobrych nawozów wapniowych

Jakość powoduje… jakość. My to rozumiemy, dlatego możemy polecić nasze nawozy wapniowe z czystym sumieniem. Wiele zależy jednak nie tylko od odpowiedniego nawozu do wapnowania gleby, ale i od precyzji działania. Na naszej stronie, w sekcji nawozy, znajdziesz ponad 20 rodzajów wapna nawozowego o zróżnicowanej zawartości Ca0. Zatem zapraszamy TUTAJ.