Czas na zapasy? Dobra kreda pastewna to podstawa

paź 12, 2021 | Aktualności

Za nami są już żniwa czy pożniwne wapnowanie gleby i wiele innych czynności niezbędnych na polu i w gospodarstwie. Jesienią warto przygotować się już na zimę również pod kątem zapasów pożywienia dla naszych zwierząt hodowlanych. Dlatego wracamy do tematu dobrej kredy pastewnej. Zapraszamy do przypomnienie sobie jej zalet.

Korzyści z kredy pastewnej

Podstawową zaletą kredy pastewnej jest pozytywny wpływ na zwierzęta. Nie tylko są odżywione i zadowolone, ale i po prostu rosną zdrowo. Wysokiej jakości kreda pastewna to wysokiej jakości hodowla, prosty, krótki wniosek. Podając im ten pokarm dbamy o to, aby nie dotknęła ich osteoporoza albo krzywica (a przynajmniej bardzo niwelujemy ryzyko wystąpienia tych schorzeń). Przecież węglan wapnie zawarty w kredzie pastewnej to bardzo ważny element diety wszystkich zwierząt hodowlanych (od kur niosek, przez bydło, konie, trzodę chlewną i tak dalej).

Kreda pastewna dla drobiu czy trzody chlewnej? Dodaj dodatki paszowe do "koszyka" i kupuj przez Internet

Kreda pastewna może być podstawą diety lub…

…dodatkiem. Tak, dodajemy ją do tego czym karmimy zwierzęta, bo kreda pastewna zawiera mnóstwo pełnowartościowego wapnia. Jej zalety możesz sprawdzić choćby na przykładzie kurzych jaj. Po prostu sprawdź twardość i gładkość takich jajek – będą gładsze i twardsze, zatem lepszej jakości. Jeśli jesteś hodowcą drobiu to dobra kreda pastewna jak więc podstawą żywienia (można ją podawać jako dodatek lub samodzielny pokarm, w zależności od Twoich potrzeb i decyzji). Systematyczne karmiona dobrą kredą nioska, będzie też miała wyższą wylęgowość jaj. To ważne, szczególnie w czasach kryzysu spowodowanego epidemią ptasiej grypy.

Węglan wapnia, czyli zdrowa naturalność

Węglan wapnia zawarty w kredzie pastewnej jest pochodzenia naturalnego. Mało tego, takie produkty są poddawane bardzo dużym restrykcjom, aby wykluczyć wszelkie substancje niepożądane czy metale ciężkie z ich zawartości. Regulacje dotyczące kredy pastewnej są o wiele bardziej skrupulatne niż np. te dotyczące nawozów wapniowych. Czego nie może być w kredzie pastewnej? Na przykład piasku czy drewna. Poza tym, kreda pastewna jest poddawana badaniom na obecność kadmu czy ołowiu, a ich ewentualna obecność nie może przekraczać 20 mg/kg (ołów) oraz 2 mg/kg (kadm).

Kreda pastewna to nie tylko karma

Taka zmielona skała służy też do nawożenia pól uprawnych, bo znakomicie podnosi odczyn gleby. Oczywiście trzeba pamiętać o różnicy obostrzeń, wspomnianej powyżej oraz o tym, że kredę pastewną przeznaczoną dla zwierząt można też używać przy nawożeniu, ale tej kredy nawozowej nie podajemy zwierzętom – NIGDY!

Kreda gruboziarnista czy drobnoziarnista? Oba rodzaje kredy dostępne są w sklepie Wesoły Borsuk

Wysoka jakość kredy pastewnej w Wesołym Borsuku

Jak już pisaliśmy wyżej, bardzo dobrze wpływa na hodowlę zwierząt (i na glebę). Podawana samodzielnie lub jako dodatek do paszy stymuluje procesy trawienne, odpowiednio rozwija układy kostne, nerwowe, mięśniowe czy naczyniowe oraz zapobiega przed osteoporozą. To też liczna mikro i makroelementy (Cu, P, K, Mn, Zn, Na, Mg) itd. W naszej ofercie mamy kredę pastewną gruboziarnistą i drobnoziarnistą oraz żwirek, grubą P i super grubą F. Wysokiej jakości kreda pastewna to korzyść dla zwierząt (bo są zdrowsze) i dla hodowców, bo zyskują na jakości produktu zwierzęcego – wspominaliśmy choćby o przykładzie kur niosek.

Jeśli masz jeszcze jakieś pytania co do kredy pastewnej to zapraszamy do kontaktu. Jeśli chcesz zamówić kredę pastewną dla swoich zwierząt to tym bardziej zapraszamy do kontaktu. Wesoły Borsuk zaprasza do oferty. Można też skorzystać z pomocy naszego doradcy żywieniowego, co ułatwi Ci wybór, a jednocześnie pamiętaj – w większości terenów naszego kraju, dostawa zostanie zapewniona przez nasz transport. Zamawiaj i zadbaj o zapasy swojej kredy.

Pełnowartościowy wapń czeka - zamawiaj nasze kredy pastewne