Żniwa 2021 – wieści, prognozy, porady

sie 16, 2021 | Aktualności

Warto wiedzieć, warto wdrożyć?

Trwają żniwa, czyli czas, w którym rolnicy widzą efekty swojej pracy i najczęściej mogą być z nich dumni. To też jednak okres niepewności, co do tego na co rolnik i jego pole pracowało cały rok. Żniwa w Polsce utrudnia póki co deszcz, ale przecież dobrego rolnika nic nie powstrzyma. Mamy dla was trochę wieści ze „żniwnego placu boju” i porad na przyszłość.

Kombajny ruszyły, plony się ucieszyły

W województwie opolskim, zbiory zboża trwają już od pierwszego tygodnia lipca. Ciekawe ilu z rolników pamiętało u ubezpieczeniu swoich maszyn. Jesteś wśród nich? Jeśli nie to naprawdę o tym pomyśl, bo nie chcesz aby poważne awarie pozbawiły Cię maszyny niezbędnej do zbiorów czy siania. Wystarczająco przeszkadza przecież deszcz czy inne zjawiska pogodowe. A jeśli plony będą słabe? Nie dokładaj sobie trudności, lepiej pozbyć się ich zawczasu – ubezpiecz kombajn lub inne maszyny (tzw. agrocasco). Od czego rolnik może się ubezpieczyć?

  • maszynę od zdarzeń losowych (np. pożar)
  • budynki gospodarcze (pożar, powódź, grad, trąba powietrzna, zalanie itd.)
  • uprawy (np. za straty ilościowe)
  • zwierzęta (np. przed ogniem czy porażaniem prądem)
Żniwa rolnicze to wyzwanie i możliwości

Jeśli teraz nie ubezpieczyłeś się na dane zdarzenia, bo np. jest za późno, to warto pomyśleć o tym w przyszłości. A czemu piszemy o tym teraz? Bo warto przypominać. Niestety wypadków człowiek nie przewidzi, chodzą po ludziach, chodzą po polach…

Czarne myśli, czarne ziarno

Zboża znikają z pól jako pierwsze i już przez to powstała obawa o jakość ziarna zbóż. Dlaczego? Deszcz przerywający żniwa przyczynia się do czerni zbóż (dosłownie czarne zarodniki grzybów na dojrzałych kłosach). Obawa o jakość ziarna jest oczywiście uzasadniona czarne zboża to niestety pochodna naprzemienności dużych opadów i wysokiej temperatury – to idealny warunki do rozwoju grzybów. Rolnicy już sygnalizują niższą jakość zbiorów, ale mamy nadzieję, że wszystko się ułoży.

Droższa pszenica – co mówią nie tylko w Internecie?

970 zł za tonę pszenicy?! W czerwcu cena pszenicy była najwyższa od 8 lat. Generalnie ceny zboża mają rosnąć do końca roku. Tak przynajmniej przewidują specjaliści z branży. Generalnie wpływ na cenę pszenicy ma na przykład prognoza jej zużycia, zapasy i sytuacjach na rynkach zagranicznych. Sytuacja jest dynamiczna, ale warto śledzić temat dla ekonomicznego planowania uprawy pszenicy. Jeśli jesteś w branży, bądź na bieżąco, bo wielu ekspertów zapowiada też rekordowy eksport z naszego kraju!

Niech Ci się zdarzą dobrej jakości żniwa - planów masz przecież dużo

Żniwa rzepaku – aktualne informacje

Część rolników ma już za sobą zbieranie zboża i dopiero teraz zabrali się za rzepak. Już zapewne interesuje ich cena w skupie. Tu w grę wchodzą przedziały między 2200 i 2400, a to oznacza póki co wyższe ceny skupu rzepaku niż rok temu (dane z końca lipca) – wtedy było to od 1620 zł do 1720 zł za tonę. Zobaczymy co będzie dalej, ale każdemu życzymy dobrych plonów i dobrej sprzedaży.

Nasz blog to treści dopasowane do Twoich zainteresowań

Prowadzimy ten blog, abyście byli na bieżąco z naszą ofertą i sytuacją na rynku rolnym. Wesoły Borsuk przyjdzie nie tylko z pomocą w sferze informacji, ale też w przypadku, gdy interesuje Cię kreda pastewna, pasze, koncentraty, nawóz i opakowania. Warto skorzystać z naszych usług, a oferujemy w zakresie. Mało tego, będziemy też poprawiać humor, gdy odwiedzisz nasz Facebook – w końcu nasza firma to Wesoły Borsuk. Zapraszamy!

Nasze artykuły są dopasowane do Twoich zainteresowań - szukaj swojego tematu