Covid-19 vs rynek mleka. Co dzieje się na rynku mlecznym?

cze 7, 2021 | Aktualności

W zeszłym miesiącu skupiliśmy się mocno na rynku drobiu. W końcu szaleje na nim nie tylko Covid-19, ale i ptasia grypa. Teraz warto przyjrzeć się równie ważnemu dla nas sektorowi mlecznemu. Jego przecież atakował kryzys pandemiczny. Czy wyszedł cało z tego starcia? Dowiedz się tego z naszego artykułu.

Rok 2020 – kryzys dotknął wszystkich?

Poprzedni rok oznaczał oczywiście kryzys, jak we wszystkim, bo nikt nie przewidział pojawienia się pandemii. Wiele czasu zajęło nam nie tyle walczenie z nim, co przystosowanie się tego, że jest. Nowa rzeczywistość nie sprawiła jednak sektorowi mleka tak wielkich strat jak można by sądzić. Wciąż jesteśmy tu w pierwszej piątce Europy pod względem eksportu (np. po Francji i Niemczech). Po zeszłorocznych problemach mlecznego giganta, czyli marki Fonterra, producenci mleka skierowali się raczej w rozwój zrównoważony niż ekspansja na siłę. Sam przypadek problemów tej nowozelandzkiej marki to temat na inny artykuł, natomiast polskie firmy mleczarskie, mimo wszystko wykazały, że Polak potrafi to wciąż przysłowie na czasie. Dlaczego? Na przykład Mlekovita zanotowała rekordowy przychód (5,5 mld zł). Natomiast badania przeprowadzone przez Martin&Jacob wykazały, że zyski gospodarstw mlecznych były w większości wyższe w 2020 roku niż w 2019.

Rok 2021 – co się dzieje i co się będzie ciało?

Czy zatem firmy mleczarskie i gospodarstwa nie mają na co narzekać? Oczywiście, że nie, bo wszyscy wiemy jakimi trudnościami doświadczył nas Covid-19. Natomiast zdecydowanie trzeba się skupiać na pozytywach i patrzeć w przyszłość z optymizmem. Warto zwrócić uwagę, że zeszły „covidowy rok” przyniósł branży mleczarskiej również wzrost produkcji (ponad 2% więcej niż w roku 2019). Eksport też sprawił się dobrze, za nasze mleko i produkty mleczne trafiały głównie do Niemiec, Czech, Niderlandów i Wielkiej Brytanii. Zarobek? 15% więcej niż w roku 2019. A prognozy? Wiele zależy od sytuacji pandemicznej, ta na szczęście zdaje się „odpuszczać”, co nie pozostaje bez wpływu na poprawę sytuacji ekonomicznej. Z drugiej strony, skro „mleczarze” tak dobrze poradzili sobie w covidowym 2020 to może ten wirus im niestraszny? Może, ale może, gdyby nie covid to wzrosty byłyby jeszcze wyższe? Przekonamy się w swoim czasie.

Nowy Ład wesprze „mleczarzy”?

Podstawowym celem planów rządowych jest nowy, pozytywny impuls dla gospodarki. Również dla branży mlecznej. Plan zakłada stworzenie Funduszu Wzajemnego Gwarantowania Dochodów dla rolników – zakłada on mniejsze ryzyko produkcji oraz wysokość ubezpieczeń. Niestety niesie to minus w postaci większych podatków dla osób z własną działalnością gospodarczą. Generalnie projekt zakłada też mniej biurokratycznych przeszkód dla rolników i dopłaty do paliwa maszyn rolniczych. Czy Polska stanie się dla „mleczarzy” krajem „mlekiem i miodem płynącym”? Tego dowiemy się w swoim czasie.

Gala Mleczna 2021

Krainą mlekiem płynącą z pewnością jest już nasz kraj dla laureatów Mlecznej Gali 2021. Nie dość, że odnoszą sukcesy, to jeszcze się w niej dodatkowo wyróżniają. Po rocznej przerwie wrócił plebiscyt dla najlepszych hodowców bydła mlecznego. Tym razem wciąż jednak wydarzenie działo się w sferze wirtualnej. A kategorie?

1. Największa wydajność kg mleka w stadach rasy simentalskiej poniżej 50 krów w rasie

2. Największa wydajność kg mleka w stadach rasy simentalskiej powyżej 50 krów w rasie

3. Największa wydajność kg mleka w stadach rasy polskiej czerwonej

4. Największa wydajność kg mleka w stadach rasy Jersey

5. Największa wydajność kg mleka w stadach rasy Montbeliarde

6. Największa wydajność kg mleka w stadach objętych programem ochrony zasobów genetycznych bydła

7. Największa wydajność kg mleka w stadach do 20 sztuk krów mlecznych

8. Największa wydajność kg mleka w stadach od 20 do 50 sztuk krów mlecznych

9. Największa wydajność kg mleka w stadach od 50 do 150 sztuk krów mlecznych

10. Największa wydajność kg mleka w stadach od 150 do 300 sztuk krów mlecznych

11. Największa wydajność kg mleka w stadach od 300 do 500 sztuk krów mlecznych

12. Największa wydajność kg mleka w stadach od 500 do 1000 sztuk krów mlecznych

Nagrody były też przyznawane w dziedzinie dotyczącej genetyki i pokroju. Całą galę online można zobaczyć klikając TUTAJ.

Produkty Wesołego Borsuka

Jak widać Covid nie stanął nie tylko na przeszkodzie wzrostom w branży mlecznej, ale i wyróżniano w tym najlepszych. Tym bardziej cieszymy się będąc częścią walki branży mleczarskiej o „lepsze jutro” i „całkiem dobre teraz”. Przecież nasze pasze i koncentraty sprawiają, że niejedna krowa będzie zdrowa i szczęśliwa, a przecież tylko zadowolona krowa daje odpowiedniej jakości mleko. Podobnie ma się sprawa z naszą kredą pastewną, zatem jeśli chcesz odnieść sukces w hodowli bydła, sięgaj po produkty najwyżej jakości – takie gwarantuje Wesoły Borsuk.