Nawóz organiczny, czyli stawiamy tylko na zalety naturalności?

lip 21, 2021 | Aktualności

Obornik pochodzenia naturalnego to doskonałe składniki odżywcze, ale…

…czy nawóz organiczny zawsze jest lepszy od nawozu sztucznego? Na takie pytanie postaramy się odpowiedzieć w naszym artykule. To ważna sprawa zarówno dla rolników i ich większych upraw, jak i dla ogrodniczych hobbystów, którzy dbają o zdrowy wzrost swoich roślin ogrodowych.

Dlaczego tak naprawdę nawozimy?

Rośliny, aby „żyć”, również muszą się odżywiać. Bez problemu robią to w środowisku naturalnym, bez naszej ingerencji. Inną jednak sprawą jest hodowla, bo to tutaj potrzebny jest podawany przez człowieka nawóz. Generalnie można powiedzieć, że nawozimy, bo zaburzamy środowisko naturalne czerpiąc z tego korzyści. Jak? Zbieramy plony, więc te nie wracają bezpośrednio do gleby. Albo, gdy jakiś szkodnik atakuje roślinę w ogrodzie, to usuwamy resztki warzyw czy owoców i sięgamy do środków ochrony roślin. Usuwamy szkodniki chemią i nie chcemy by choroba się rozprzestrzeniła. W normalnych warunkach, obumarła roślina wróciłaby do gleby i niejako „wróciła” do życia lub dała życia innej roślinie. Jednak przez ludzką ingerencję znikają składniki pokarmowe dla roślin. Dlatego nawozimy oddając naturze to co bierzemy – dla zachowania równowagi.

Nawóz do roślin ozdobnych? Tu też przed każdym użyciem przeczytaj informacje na etykiecie

Nawóz organiczny czy nawóz sztuczny?

Najprościej wygląda sprawa obornika naturalnego, bo przecież robi się sam. Wystarczy mieć pojemnik i wrzucać odpady organiczne. To kompost. Tani i prosty sposób na żyzną glebę. Brzmi jak bajka. Po co zatem w ogóle sięgać po coś takiego nawóz sztuczny? Jednym z powodów jest szybkość działania, ale przed użyciem przeczytaj informacje zamieszczone przez producenta (aby nie dać glebie zbyt dużo nawozu). Nawóz sztuczny, nazywany też mineralnym, można podzielić na dwu i jednoskładnikowe. Na dwuskładnikowy nawóz mówi się też „nawóz uniwersalny”, bo to dostawa składników odżywczych dla grup roślin. Natomiast nawóz jednoskładnikowy to podanie roślinom danego, konkretnego składnika brakującego glebie. Zatem nawóz sztuczny to szybsze działanie, ale i szybsze zużywanie gleby. Wniosek? Dobre połączenie.

Składniki pokarmowe dostarczane glebie to Twoje zadanie - wybieraj dobre  nawozy

Nawóz czy dwa nawozy?

Właśnie. Taki dylemat to sedno tego artykułu. Polecamy nawozić gleby na przemian nawozami naturalnym i sztucznym. Dlaczego? Aby efektywnie hodować rośliny, a jednocześnie nie wyjaławiać zbyt szybko gleby. Nawóz naturalny może nie dawać roślinom wszystkich potrzebnych składników, dlatego sięgasz po nawozy mineralne. Stąd warto sięgać po naturalne uzupełnienie. Istnieje też przecież wiele domowych rozwiązań jak wywar warzywny, skorupki z jajek, kawa czy skórki z banana. W zależności od tego czego w ogrodzie potrzebują Twoje drzewa i krzewy, warto sobie coś takiego przygotowywać na działce czy w przydomowym ogródku.

Wesoły Borsuk i nawóz granulowany

Sprzedajemy nawozy i chcemy pomóc Twoim roślinom. Znajdziesz u nas ponad 20 rodzajów wapna nawozowego o zróżnicowanej zawartości CaO. Szczegóły przeczytasz na stronie: https://wesolyborsuk.pl/nawozy/

Zwróć uwagę na propozycję na samym dole strony, czyli nasz nawóz granulowany (a dokładnie na LABCALC, granulowane wapno nawozowe). Polecamy go do rolnictwa, leśnictwa, sadownictwa i nawet na stawy rybne. Odkwasza glebę i poprawia mineralizację gleby i dostarcza jej próchnicy. Jeśli masz dylemat związany z nawozami czy naszymi produktami to zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami: https://wesolyborsuk.pl/kontakt/

Obornik granulowany bydlęcy, kurzy - naturalność to zaleta tego rozwiązania