Jaki był rok 2021? Dobrze wiemy. Trudny. Pełen wyzwań. Z pandemią w tle, rosnąca inflacja itd. Były jednak rzeczy dobre, które i tak trzeba wspominać. Dziś zajmiemy się zgromadzeniem kilku prognoz na temat tego, co czeka rolnictwo w 2022 roku. I trzymamy się myśli, że będzie dobrze!
Na co będą pieniądze w rolnictwie?
Dobre wieści. Pieniądze na rolnictwo będą. Ponad 7,6 mld złotych z budżetu państwa, środki na KRUS oraz fundusze unijne. To tak w skrócie. Oznacza to, że prawie 2 mld więcej dla rolnictwa niż w roku 2021. Oczywiście jest tego więcej, gdy doliczymy dotacje unijne czy środki z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Co spowodowało wzrost potrzebnych wydatków na rolnictwo? Na pewno trzeba zwrócić uwagę na panujące w 2021 roku pandemie świńskiej i ptasiej grypy. Ta sytuacje wymusiły zwiększenie budżetu na zwalczanie zakaźnych chorób wśród zwierząt. Więcej pieniędzy pójdzie też na wyższy zwrot akcyzy za paliwo rolnicze oraz większe dopłaty na ubezpieczenia.
Przedłużenie Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 (PROW) – do końca 2022 roku!
Już w listopadzie, resort rolnictwa oznajmił, że program PROW został przedłużony na rok 2022 (dokładnie do 31.12.2022). To jednak oznacza też zmiany. Jakie? Na przykład prostsze procedury powiązane z przygotowywaniem do walki ze skutkami suszy czy większą liczbę beneficjentów.
PROW 2022 to cała lista dotacji i naborów na takie cele jak:
- Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej (nabór całoroczny od 1.01.2022)
- Modernizacja gospodarstw rolnych (obszar a i e)
- Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej bez ASF (od grudnia tego roku do stycznia 2022)
- Premie dla młodych rolników (w marcu 2022)
- Restrukturyzacja małych gospodarstw i Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa umożliwi też załatwianie wniosków przez Internet.
Polski Ład wspierający wieś
Flagowy projekt rządu, który zakłada:
- Dopłaty powyżej średniej unijnej dla małych i średnich gospodarstw
- Przejście na emeryturę rolniczą bez konieczności przekazania gospodarstwa
- Nowy system ubezpieczeń upraw dla rolników
- 15 tys. zł na budowę zbiornika retencyjnego w gospodarstwie – bez zbędnych formalności
- Bezpłatne miejsca do handlu rolniczego w miastach
- 4,5 mld zł na odbudowę polskiego przetwórstwa oraz sprzedaż i produkcję żywności w gospodarstwie rolnym
- Więcej pieniędzy na walkę z ASF i odbudowa produkcji trzody chlewnej
Wygląda więc na to, że przynajmniej w teorii, i pod kątem planów czy budżetów, polski rząd chce zadbać nie tylko o wieś, ale i rozwój całych wsi. To zdecydowanie dobre wieści, z których trzeba się cieszyć.
Wciąż będziemy walczyć z Covid-19
Niestety, tak się zapowiada, ale powiedzmy szczerze, jesteśmy już zaprawieni w boju. Wciąż nie wszyscy się zaszczepili, wciąż pozostaje w tej kwestii rozłam, ale sądzimy, że w 2022 to się poprawi i pandemia covidowa będzie w odwrocie.
Wesoły Borsuk wciąż będzie działał
Na rynku rolnym działamy już od ponad 20 lat i nie zanosi się, aby się to miało zakończyć. Specjalizujemy się w sprzedaży kredy pastewnej, ciesząc się zaufaniem największych ferm i mieszalni w Polsce, a nasza oferta się nie zmieni. Wciąż znajdziesz u nas pasze, koncentraty i właśnie kredę pastewną, która sprawi, że twoje zwierzęta hodowlane będą zdrowe i szczęśliwe.
Nawozy też u nas nie znikną, bo wiemy jak niezbędne są do odpowiedniej równowagi między rolnictwem, a ziemią. Mamy nadzieję, że i wy patrzycie mimo wszystko nowy rok z pewnym optymizmem. Dla rolnika nie ma przecież trudności, są tylko wyzwania, którym trzeba podołać.