Jak można zostać rolnikiem?

maj 12, 2021 | Aktualności

Jak można zostać rolnikiem?

Zapewne wielu z Was już dawno „siedzi” w branży rolniczej. Z powołania, z tradycji rodzinnej lub z innego powodu, który sprawił, że możecie dumnie nazywać się rolnikami. Natomiast pewnie nieraz spotkaliście z pytaniem: jak można zostać rolnikiem? Spróbujemy odpowiedzieć na te pytanie w artykule, a gdy po raz kolejny was o to zapyta, po prostu odeślijcie tę osobą na nasz blog.

Kim jest rolnik?

Spróbujmy zdefiniować, choć tak naprawdę wszyscy mamy swoje skojarzenia. Raz bardzo stereotypowe, a innym razem zgodne z prawdą. Istnieje coś takiego jak ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego, jest tam artykuł 6., który głosi się rolnik to właściciel (albo dzierżawca) nieruchomości rolnej o obszarze nie większym niż 300 hektarów – taki „rolnik ustawowy” musi też mieć specjalne kwalifikacje zawodowe. Kolejny akapit rozjaśni ten aspekt.

Wykształcenie rolnicze, czyli co?

Aby je zdobyć i cieszyć się statusem rolnika, należy wybrać którąś z poniższych dróg kształcenia. Na przykład szkoła zawodowa o profilu rolniczym. To częsty wybór, w przypadku, gdy w rodzinie istnieją długie tradycje rolnicze. Jednak nie jest to jedyny sposób by zostać rolnikiem. Możesz mieć inne, dowolne wykształcenie szkolne, ale jednocześnie co najmniej 5 lat pracujesz w branży rolnej i tyle też lat zamieszkujesz w gminie, w której lokalizowana jest Twoja rolnicza ziemia. Inną drogą jest też posiadanie 3-letniego stażu pracy w rolnictwie, ale wtedy trzeba też mieć tytuł zawodowy związany z branżą rolniczą. 3 lata doświadczenia pracy rolniczej trzeba też mieć, jeśli udało się ukończyć studia wyższe (dowolne) albo wykształciliśmy się na studiach podyplomowych (kierunek rolniczy). Jaki z tego wniosek? Aby nazywać się rolnikiem zgodnie z ustawą, należy nie tylko mieć wiedzę teoretyczną, ale i praktyczną. Odpada też bardzo krzywdzący nieraz stereotyp, że rolnik nie potrzebuje wykształcenia. Wręcz przeciwnie.

Oprócz doświadczenia i wykształcenia, potrzeba…

…powołania? Tak można określić pracę rolnika. To przecież wymaga takich wrodzonych cech jak odpowiedzialność, systematyczność, cierpliwość, zdolność do planowania. Jednocześnie taki człowiek też po prostu musi lubić przyrodę i wieś. A dlaczego warto mieć status rolnika? Bo to się opłaca, pod kątem biznesowym. To duże możliwości rozwoju (np. dzięki Unii Europejskiej, która proponuje róże dopłaty, fundusze, kredyty). Oczywiście wiąże się to z pewnymi wymogami, ale jeśli chce się coś mieć, to trzeba czasem coś dać z siebie. To też znacznie podwyższa jakość działalności rolniczej w Polsce, z czego tylko można się cieszyć. Poza tym rolnictwo to coś co daje dużą dozę satysfakcji i stabilizację, mimo zależności od pogody. Obecnie również można wdrażać tu wiele rozwiązań automatyzacji, więc da się przewidzieć znacznie więcej rzeczy i odpowiednio reagować. Oprócz pasji u rolnika trzeba zatem i „żyłki” ekonomicznej (szczególnie, jeśli zatrudnia ludzi).

Młody rolnik?

Tu nie do końca chodzi o wiek (choć też ogrywa swoją rolę), lecz o pewne wymogi, których spełnienie umożliwia pozyskanie na przykład 150 tysięcy złotych z tytułu dotacji („Premia dla młodych rolników”). Pieniądze pozyskane w ten sposób młody rolnik musi wykorzystać jako inwestycje w środki trwałe, jak np. ziemia, budynki, urządzenia oraz zwierzęta. Jakie warunki trzeba spełniać, aby być „młodym rolnikiem”? Nie można mieć więcej niż 40 lat, trzeba posiadać gospodarstwo (co najmniej 1 hektar), działalność rolnicza działa u nich co najmniej 2 lata, mają biznesplan. To kilka z wymogów, ale zachęcamy do zgłębiania tematu i zgłaszania się (zważywszy, że nabór trwa do 29 maja 2021 roku. Sprawdź wymogi i działaj, jeśli tego jeszcze nie zrobiłeś (szczegóły na stronie https://mlodyrolnik.com/).

Dobry rolnik, dobre produkty, dobre efekty?

Aby zostać dobrym rolnikiem, trzeba na bieżąco się rozwijać i znaleźć równowagę pomiędzy nowościami, a jednocześnie sprawdzonymi rozwiązaniami. Na przykład w kwestii kredy pastewnej warto sięgać po produkty marki Wesoły Borsuk – od 20 lat nasza firma specjalizuje się właśnie w tym. Ceniona jakość, terminowe dostawy i profesjonalna obsługa. To jest to, co łączy nas z dobrym rolnikiem.