Co zrobić by rolnictwo było efektywniejsze?

kw. 28, 2021 | Aktualności

Prawda jest taka, że rolnik powinien być niejako „człowiekiem orkiestrą”. Musi znać się na zarządzaniu (własnym czasem, finansami i pracownikami), na finansach (zmienne koszty produktów), a jednocześnie pozostaje mu też konieczność posiadania dużej wiedzy i doświadczenia na temat zwierząt oraz roślinności. Bycie rolnikiem to więc duże wyzwanie, tak było zawsze i tak będzie. Co jednak można zrobić by praca na roli była efektywniejsza? Podpowiemy w artykule.

Tradycja

„Bo tak robił mój ojciec, bo tak robił dziadek” – często wydaje się, że co do niektórych metod, rolnicy zbytnio polegają na tym, co kiedyś przekazał im ktoś z rodziny (również rolnik). Owszem, tradycja to rzecz szlachetna i warto o nią dbać, ale nie może być też przeszkodą w sięganiu po nowsze, lepsze rozwiązania. Skoro rolnictwo ciągle się rozwija i idzie na przód to czemu Ty masz stać w miejscu? Sam sobie odpowiedz. Na błędach uczy się świetnie i wcale to nie muszą być Twoje błędy.

Elastyczność

Tego często brakuje w rolnictwie, co niejako łączy się z akapitem dotyczącym zbytniego przywiązania do tradycji. Tu z pomocą przychodzi cyfryzacja i narzędzia do prognozowania. Takie narzędzia nie mogą Ci się już kojarzyć ze zbędnym wydatkiem, lecz z koniecznością, która jest wymagana i pomoże Ci w efektywnym rolnictwie. Aby być elastycznym musisz też gromadzić dane i tu czasami wystarczy zwykły Exel na komputerze lub inny podobny program. To pomoże Ci analizować to, co działo się poprzedniego roku. To znacznie lepsze niż typowy notes, który można zgubić. Przemyśl też jednak bardziej zaawansowane narzędzia, dopasuj rozwiązania do siebie.

Dotacje, dopłaty, współprace

Nie powinno się też omijać wszelkich możliwości dotacji, na przykład jakie daje nam Komisja Europejska (w latach 2021-2027 to nawet 365 mld euro). Wspominaliśmy o tym by być na bieżąco, a to rozwinięcie tego tematu. Nie wystarczy bowiem wiedzieć, że „są dotacje”, trzeba też wiedzieć jak je pozyskać. Tu warto korzystać z pomocy fachowców od dotacji unijnych. Czasami wygląda to tak, że napiszą za Ciebie cały wniosek, zajmą się formalnościami, a opłatę pobiorą dopiero, gdy dotację otrzymasz.

Bycie na bieżąco i ciągła nauka

Nie zamierzamy tu nikogo pouczać na temat tego jak ważna jest nauka. Natomiast zachęcamy rolników to śledzenia wszelkich informacji w internecie. Portale branżowe czy coraz większa ilość blogów pomoże w byciu na bieżąco, a strony czy grupy w mediach społecznościowych pozwolą na wymianę doświadczeń, zadawanie pytań itd. Kiedyś tego nie było, teraz jest i naprawdę pomaga. Pamiętaj, nauka to ziarno, z którego wyrasta wiedza.

Transport i magazynowanie w rolnictwie

Wesoły Borsuk to nie tylko wysokiej jakości pasze, kredy pastewne, nawozy i koncentraty. Od wielu lat bowiem proponujemy usługi transportu obejmujące całą Polskę. Tak, jesteśmy zatem też firmą spedycyjną i warto o tym pamiętać, jeśli chcesz efektywnie organizować wysyłkę swoich produktów. Pisząc zatem „korzystaj z oferty Wesołego Borsuka, aby twoje rolnictwo było efektywniejsze” nie staramy się na siłę reklamować, po prostu zachęcamy to sięgania po dobre i sprawdzone rozwiązania, a jednocześnie byś wciąż był otwarty na nowości. Transport łączy się z magazynowaniem i tu też możemy Ci pomóc proponując elastyczne kontenery big-bag (na zboża, grys, mąkę, cukier, gruz, kamienie, płody rolne, granulaty itd.) albo też palety. O jakości niektórych produktów i usług warto przekonać się samodzielnie. Sprawdź nas albo popytaj znajomych (możesz poczytać też o nas na naszym Facebooku PHU Wesoły Borsuk).

Technologia

Wszystko powyższe łączy się też ze sprawami technologii – rolnictwo rozwija się w tym elemencie bardzo dynamicznie. GPS w traktorze, drony nad polami, automatyzacja, czyli wszystko co w rolnictwie jest lub było nowością, z czasem będzie codziennością. Warto więc nie bać tego rozwoju i poddać się jego pozytywnemu wpływowi na efektywne rolnictwo. Zawsze jednak pamiętajmy też o jakości. Zarówno jeśli chodzi o efekt, jak i samej jakości pracy. Bo technika nieubłaganie idzie naprzód, ale zawsze najważniejszy był człowiek, który tę technikę ku rozwojowi pcha.