Jak dobrze karmić świnie?

mar 11, 2021 | Aktualności

O świniach mówi się, że są wszystkożerne. To ich zaleta, choć całość trzeba taki fakt nieco uściślić. Bowiem trzoda chlewna wymaga też odpowiedniej jakościowo diety, która zawierać powinna aminokwasy, makroelementy, mikroelementy, białko czy też witaminy. Generalnie taka pasza dla świń musi dobrze wpływać na rozwój prosiąt, macior, loch, knurów, aby następnie mogły dać jakościowe potomstwo oraz mięso. W tym artykule zajmiemy się właśnie szeroko pojętym żywieniem świń. Jak to robić dobrze? Zapraszamy do czytania.

Karmienie prosiąt po odsadzeniu

Zacznijmy od tematu najmłodszych w świńskiej rodzinie. Odsadzanie prosiąt to trudna dla nich chwila, ale niezbędna w dalszym rozwoju (zaczyna się je między 4, a 8 tygodniem życia prosiaka). To też wymaga zmian w ich żywieniu – prosięta zostają pozbawione kontaktu z matką, więc nie otrzymają od niej mleka. A dzieci jak to dzieci wymagają specjalnej uwagi przy karmieniu. Od czego trzeba je zacząć? Na początek należy podawać prestartery, czyli mieszanki pod postacią pudru. W sprytny sposób pobudzają one apetyt prosiaka. Bo przecież tak naprawdę musi się nauczyć jeść od nowa.

Prestartery dla prosiąt – jakie muszą być?

Warto, aby były też lekkostrawne dla prosiąt, bo ich układ pokarmowy musi dopiero przywyknąć do paszy w stałej postaci. Na pewno muszą składać się z laktozy, tłuszczu oraz skrobi.

Skąd pozyskane będą poszczególne składniki?

– tłuszcze z oleju (sojowy, słonecznikowy, czy kokosowy)

– laktoza z serwatki mlecznej

– skrobia ze zboża

Takie prestartery dla prosiąt powinny być podawana przez okres od 2 do 3 tygodni (po odsadzeniu). Nauczysz ich żywienia bez matki, zadbasz o rozwój i wzmocnisz odporność.

Jak żywić knury?

Głównym celem posiadania knura w stadzie jest jego zdolność rozpłodowa. Zatem jego kondycja, zdrowie i wysokiej jakości nasienie to coś o co trzeba w hodowli zadbać. Nie sposób zatem ominąć tematu żywienia knura. Jego dieta powinna zawierać selen, który dobrze wpływa na jego libido i ruchliwość plemników. Dowodzą tego badania naukowe. Z karmieniem knura warto też uważać przy dawkowaniu – przesada z ilością grozi u niego ociężałością oraz osłabieniem popędu. Oba te czynniki mogą oznaczać mniejszą chęć pokrycia loch. Jeśli uznamy, że przyzwyczailiśmy knura do zbyt dużej ilości pokarmu to można podawać mu też słomę (zwiększy się mu sytość).

Jak żywić lochy?

Wiele zależy od okresu rozwoju, w jakim znajduje się locha. Te bowiem dzieli się na:

– okres luźny (od odsadzenia do pokrycia przez knura)

– okres niskoprośny (od pokrycia przez 85 dni ciąży)

– okres wysokoprośny (po 85 dniu ciąży do porodu)

– okres laktacyjny (karmiący, od porodu do odsadzenia potomstwa)

Każda z tych faz życiowych lochy to inne jej potrzeby. W okresie luźnym zwiększa się jej dawki pokarmu poprzez tzw. flushing. Trwa to od 10 do 14 dni i zwiększa u lochy owulację, co z kolei ułatwi proces pokrycia i zapłodnienia przez knura. To samo robi się w okresie laktacyjnym. Generalnie temat żywienia lochy w okresie ciążowym to temat na oddzielny tekst. Wróćmy więc do meritum.

Żywienie świń jest wymagające

Mimo tego, że uważa się je za wszystkożerne. W całym tym procesie żywienia warto pamiętać o kredzie pastewnej, która jest doskonałym źródłem wapnia, stymuluje procesy trawienne zwierząt hodowlanych, dostarcza makro i mikroelementy oraz ma pozytywny wpływ na układy mięśniowe czy kostne. Więcej konkretów o dobrej kredzie pastewnej znajdziesz na stronie Wesoły Borsuk.

Jakość żywienia, jakość świń

A dokładnie mięsa, bo to z tego hodowca czerpie jedną z głównych korzyści. Jakością paszy jest też wspominany wyżej wapń. Dzienna dawka potrzebna dla wykarmienia lochy ciężarnej to ok. 15 g wapnia. Karmiąca potrzebuje już ok. 35 g wapnia. Dawkowanie go to ważna sprawa, bo niedobór wapnia skutkuje choćby problemem z kośćmi (ryzyko osteoporozy, krzywicy), a zbyt duża jego ilość to często niedobór fosforu, którego brak też może nieść ryzyko powyższych chorób.

Podsumowanie

Tak naprawdę o żywieniu każdego rodzaju świń można napisać oddzielny artykuł. Zawarta tutaj wiedza ma ogólnie przypomnieć o tym jak wymagającym procesem jest karmienie świń. Te mylnie jest często uznawane za łatwe i bezproblemowe. Głównie z powodu tak często wspominanej w artykule „wszystkożerności świń”. Natomiast jeśli masz pytania co do doboru paszy dla swojej hodowli, skontaktuj się z nami w wygodny dla siebie sposób. Szczegóły znajdziesz w dziale Kontakt.