Co to znaczy „dobry nawóz”?

lut 26, 2021 | Aktualności


Uprawianie roślin wymaga stałych działań, zawsze z tą samą jakością i nie ma mowy o chwilowym odpuszczaniu – rośliny doglądać trzeba systematycznie. Musi być też efektywnie, więc taka pielęgnacja nie może odbyć się bez jakościowego nawozu. W artykule spróbujemy odpowiedzieć na pytanie “co to znaczy dobry nawóz”. Poruszymy też temat nawozów wapniowych i ich zalet.

Rolnictwo, ogród i zbilansowane nawożenie

Pielęgnacja roślin uprawnych, nie tylko w ogrodzie to głównie odpowiednie ich nawadnianie, pozbywanie się szkodników (i prewencja w tym temacie) oraz dbanie o glebę, na której rosną. Do tego niezbędny jest dobry nawóz. Może być pochodzenia naturalnego jak kompost, obornik czy ziemia liściowa, ale można też sięgać po wapno nawozowe.

Co daje nawożenie wapnem nawozowym?

Jedną z najważniejszych korzyści jest regulacja odczynu gleby. Ale zalet dobrego wapna nawozowego jest więcej, np. poprawa przyswajania składników mineralnych przez hodowaną roślinność, lepsza struktura gleby, mniejsze ryzyko chorób roślin i dobry wpływ też na pożyteczne mikroorganizmy glebowe.

Skład dobrego nawozu

Z definicji nawóz to składniki dla roślin zapewniające im odpowiedni wzrost oraz rozwój. Nawozisz glebę, a z niej wyrastają doskonałe rośliny. Tak to działa w uproszczeniu, jeśli zapewniasz przy tym odpowiednie makroelementy jak np. potas, wapń, magnez oraz mikroelementy jak choćby żelazo i cynk. Logicznym jest zatem, że dla samego nawozu ważny jest jego skład. Wysokiej jakości składniki to wysokiej jakości nawóz. Proste. Przykładowo nawóz wapniowy może składać się z magnezu, tlenku wapnia czy węglan wapnia. Odpowiednio dawkowane odkwasza glebę i zapewnia dobre plony.

Odpowiednie rozprowadzanie i dawkowanie

Pamiętaj też, że nie można przesadzić z ilością nawozu, bo jego zbyt duża ilość jest bardziej szkodliwa niż zbyt mała. Nawożenie nie powinno więc dostarczać Ci wielu trudności, wystarczy wiedzieć jaki nawóz i do czego. Warto też jednak pilnować czegoś takiego jak kalendarz nawożenia, aby wiedzieć kiedy dostarczono nawóz danym roślinom, a którym trzeba dostarczyć. Dobry nawóz to więc także… dobre nawożenie, czyli odpowiednio z przeznaczeniem. Przykładowo nawozy wapniowe z magnezem stosuje się na glebach kwaśnych, ciężkich, średnich, aby wzbogacić tę glebę w magnez. Z kolei wapno nawozowe tlenkowe stosuje się, aby gleby odkwasić. Wapno węglanowe bez magnezu poprawia strukturę gleby.

Dobry nawóz = skuteczny nawóz

Skuteczny, czyli spełniający swój cel, o czym pisaliśmy powyżej. Jeśli to np. szybszy wzrost roślin, to wiadomo. Jeśli ma to być szybsze kiełkowanie to też wiesz kiedy nawóz jest dobry. Ma spełniać swój cel. Ten może być konkretny lub też ogólny. Tym drugim jest po prostu dbania o to by plan nawożony był lepszy od tego nienawożonego. Sięgając po nawozy producentów z odpowiednią renomą zapewniamy sobie nawóz z odpowiednim składem, przygotowaniem i pewnością, że mamy dla naszych roślin to co najlepsze. Warto zaopatrzyć się w nawóz przed startem sezonu i odpowiednio go składować.

Biodegradowalność

Jeśli podajesz coś swojej glebie i nie jest to nawóz naturalny, to chciałbyś, aby też środowisku nie szkodził. Biodegradowalność to więc przyjazne dla środowiska substancje, które nie wprowadzą negatywnych zmian na danym terenie. Oznacza to też, że taki nawóz nie szkodzi ludziom. Kilka lat temu naukowcy z Niemiec i Hiszpanii ogłosili stworzenie metodę biodegradowalnej regeneracji gleby poprzez pozyskanie z chityny pewnych związków (chityna to coś z czego zbudowane są ciała wielu skorupiaków i owadów). Jak widać natura daje radę, warto ją szanować. Zawsze.

Wybór należy do Ciebie

Dla nawozu ważny jest też… rolnik. To on decyduje jak nawozić, kiedy i czym. Wesoły Borsuk ma w swojej ofercie ponad 20 rodzajów wapna nawozowego. Grupuje się je na: wapna nawozowe węglanowe bez magnezu, wapna nawozowe tlenkowe bez magnezu, wapna nawozowe tlenkowe z magnezem. Więcej na ten temat przeczytasz na naszej stronie: https://wesolyborsuk.pl/nawozy/

Pamiętaj, odpowiednie nawożenie to właściwe dobranie nawozu, a dobry nawóz czeka na Ciebie choćby w sklepie Wesoły Borsuk.