Dobra kreda pastewna i jej zalety

lut 12, 2021 | Aktualności

Jak dbasz tak masz. Znacie te przysłowie? Odnosi się do wielu dziedzin życia. Do rzeczy większych i mniejszych, do relacji międzyludzkich. My odniesiemy to do hodowli zwierząt. Bowiem tylko zadbana hodowla pozwala na spełnianie wszystkich norm prawnych oraz odpowiedniej jakości zwierzęta. Te należy karmić tak, aby rosły zdrowe . Wesoły Borsuk specjalizuje się w kredach pastewnych, więc zapraszamy do odkrycia ich zalet. Miłego czytania.

Czym jest kreda pastewna?

Jest to tzw. zmielona skała. Nie brzmi jak pożywienie? Czytaj dalej. To węglan wapnia, naturalna substancja, którą nawozi się też pola uprawne. Wspomniany węglan dodaje się do paszy zwierząt hodowlanych i tym jest ta cała kreda pastewna. Oczywiście węglan wapnia na pole, a węglan wapnia do pokarmu zwierzęcego to znaczna różnica obostrzeń. Tych jest znacznie więcej przy kredzie pastewnej dla zwierząt. Jest więc i droższa. Pamiętaj, kredę pastewną dla zwierząt możesz też stosować na polu jako nawóz, ale nigdy nie dawaj zwierzętom kredy pastewnej przeznaczonej na pole.

Korzyści, czyli zalety kredy pastewnej

W wielkim skrócie, najważniejszą zaletą kredy pastewnej, a dokładnie węglanu wapnia w niej zawartego, jest to, że dobrze wpływa na zwierzęta. To ważny element ich diety, czyli coś o co hodowca dba i musi dbać. Jeśli karmimy nasze zwierzaki wysokiej jakości kredą pastewną to bardzo zaniżamy ryzyko wystąpienia u nich krzywicy czy osteoporozy. Dobra kreda pastewna ma też świetny wpływ na cały układ nerwowy i pokarmowy – reguluje te procesy u zwierzyny hodowlanej. Pół żartem, pół serio można powiedzieć, że jakościowa kreda pastewna ma też dobry wpływ na… hodowcę. Dlaczego? Bo jesteś spokojny o swoją hodowlę wiedząc, że zadbane zwierzęta to zdrowe zwierzęta. A zdrowe zwierzęta to zdrowe mięso. Te z kolei cieszy klientów i Ciebie. Taki pokarmowy łańcuch zadowolenia.

Dodatek lub podstawa

Kredę pastewną trzeba dodawać głównie do pokarmu tzw. zwierząt rosnących (mamy na myśli bydło mleczne, maciory karmiące i prośne). Jakie jeszcze zauważysz korzyści płynące z dobrej paszy z jakościową kredą pastewną? Sprawdź gładkość i poziom twardości jaj zniesionych przez kury nioski. Gładsze i twardsze jajo to dobry znak – nioska była i jest dobrze karmiona. Pamiętaj, kreda pastewna może być nie tylko uzupełnieniem zwykłej paszy, lecz można ją też podawać samą.

Naturalne, czyli zdrowe

Dobrą paszę z kredą pastewną warto zresztą dawać też innym zwierzętom hodowlanym, aby zadbać o ich zdrowy wzrost. Polecamy ją zarówno hodowcom drobiu, jak i trzody chlewnej, bydła oraz ptactwa hodowlanego. Zatem można powiedzieć, że węglan wapnia to w rolnictwie podstawa. Szczególnie, że to coś pochodzenia naturalnego. A naturalne to zdrowe, prawda? Nie tylko więc dbasz o jakość swojej hodowli, ale i robisz to zgodnie z naturą.

Jakość kredy pastewnej, czyli co?

Tak jak wspominaliśmy, kreda pastewna przeznaczona na pole, a kreda pastewna jako pasza dla zwierząt to znaczna różnica co do jakości. A co za tym idzie, ta żywieniowa podlega znacznie większej liczbie restrykcji zgodnych choćby z paszowym rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. To też oznacza więcej testów. A co się bada? Tzw. substancje niepożądane, których pasza może mieć tylko określoną ilość. Po rygorystycznych testach kreda pastewna jest gotowa by pomóc Twojej hodowli.

Podsumowując zalety kredy pastewnej. Co zyskujesz jej używając?

Jak już wspominaliśmy, ma bardzo dobre działanie na Twoje zwierzęta hodowlane. Ale bez uogólnień, konkretyzujmy:

– kreda pastewna stymuluje procesy trawienia

– pozytywnie wpływa na zwierzęta pod względem rozwoju (wspiera układ nerwowy, kostny, naczyniowy, mięśniowy)

– chroni przed osteoporozą

– jest źródłem mikro i makroelementów (P, Cu, Zn, Mn, Mg, K, Na)

– to pełnowartościowy wapń, a ten jak wiemy jest zbawienny dla kości i całego organizmu

Tak korzystają Twoje zwierzęta, a to oznacza, że i Ty jako hodowca wygrywasz. Twój tzw. produkt zwierzęcy będzie wyższej jakości, a jednocześnie zmniejszysz wydatki na hodowlę. Wśród kred pastewnych rozróżniamy w naszej ofercie: kredę pastewną drobnoziarnistą i gruboziarnistą, żwirek oraz grubą P i super grubą F. Jeśli jesteś zainteresowany naszą kredą pastewną i chcesz o nią zapytać lub potrzebujesz więcej informacji na temat jej rodzajów to zapraszamy na naszą stronę www.